یکی از شیرین‌ ترین و هیجان‌ انگیزترین بازی‌های دوران کودکی ما خاک بازی بود؛ اما این روزها خاک گمشده بچه‌ های ما است. متأسفانه زندگی‌های مثلا شیک و آپارتمانی فرصت لذتی بی‌نظیر را از فرزندانمان گرفته است.

شاید باور کردنش کمی سخت باشد. اما تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد در خاک باکتری‌ های سودمندی وجود دارد که «سروتونین» را در مغز افزایش می‌دهد. سرتونین یک ماده حیاتی است که بر خلق و خو، حافظه، شادابی، یادگیری، اشتها و ... تأثیر می‌گذارد.

جالب است بدانید در همین خاک به ظاهر کثیف موادی وجود دارد که سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند.

بگذارید کودک شما کودکی کند.
اگر کودک شما هر روز با دست ها و لباس های خاکی و کثیف به خا نه نمی‌آید، بدن او در حال ساخت ارتش ایمنی لازم برای بدنش نیست ، در حالی که این مسئله حیاتی است.

Image result for ‫فواید خاک بازی برای کودکان‬‎

خاک الگوی خاصی ندارد و کودک می‌ تواند با فکر و خلاقیت خودش آن را به اشکال مختلف در بیاورد. این ویژگی باعث می‌شود هوش، خلاقیت، ‌اعتماد به نفس، تجسم فضایی و هماهنگی اعصاب و عضلات کودک تقویت شود.

خاک بازی همچنین عصبانیت کودکان را کاهش می‌دهد و آرامش بی‌نظیری را بر روح و روان آنها حاکم می‌کند به همین دلیل است که بچه‌ها از بازی با خاک خسته نمی‌ شوند.

پس خوب است رفتارهای وسواس گونه خود را کنار بگذاریم و اجازه دهیم فرزندانمان با خاک مأنوس شوند. مالیدن گل و خاک به دست و بدن برای کودکان آنقدر لذت بخش است که هرگز آن را فراموش نخواهند کرد.

شما والدین عزیز هم می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و به بهانه بازی با فرزندتان یادی از دوران کودکی خود کنید و لذت بازی با خاک را دوباره تجربه کنید.

البته نباید چیزهایی بسازید که کودک از شما کپی برداری کند اجازه بدهید با فکر و خلاقیت خودش بازی کند.

نقل است پیامبر اکرم صلی‌ الله علیه و آله و سلم بر کودکانی عبور کردند که مشغول خاک بازی بودند.
بعضی از اصحاب، آنان را از بازی نهی کردند.
پیامبر فرمود: «بگذارید بازی کنند، خاک بهار کودکان است»
(مجمع الزوائد، ج۸، ص۱۵۹)